Podróżnicy

 

Informacje Podróżnikach o występujących na II Studenckim Spotkaniu z Podróżnikami

14:30-15:00      Paweł Bekisz i Wiesław Mielewczyk -  rowerem dookoła Polski

Jesteśmy kolegami ze szkolnej gimnazjalnej ławki (Gimnazjum nr 4), a także mieszkańcami Wejherowskiego Śmiechowa. Aktualnie jesteśmy tegorocznymi absolwentami i maturzystami odpowiednio wejherowskiego elektryka i sobieskiego. Nasze wspólne podróżowanie zapoczątkowane w gimnazjum  po wielu wspaniałych zakątkach na Kaszubach i Pomorzu liczymy w wielu setkach kilometrów. Czujemy wielką więź z kulturą i tradycjami naszego regionu. Paweł jest bardzo oddany kuchni kaszubskiej, której jest dobrym znawcą. Sporą wiedzę na temat kultury, dziejów, geografii oraz literatury kaszubskiej posiada Wiesiek co potwierdzić może uzyskanie przez niego w tym roku pierwszego miejsca w XX Konkursie Wiedzy o Pomorzu organizowanym prze klub studencki „POMORANIA”

Od ubiegłego roku należymy do rowerowej sekcji Polskiego Klubu Przygody. W wolnym czasie poza turystyką rowerową preferujemy piesze rajdy na orientacje, podróże autostopem i okazyjnie spływy  kajakowe. Od trzech lat uczestniczymy w kaszubskiej pielgrzymce z Helu do Częstochowy (w tym jednej na Giewont) W ubiegłym roku z naszych wysłużonych rowerów otrzymanych jako komunijne podarunki wspólnie stworzyliśmy tandem na którym wyruszamy na swe niektóre wycieczki.

Celem naszej wyprawy było: spełnienie wielkiego młodzieńczego marzenia, poznawanie fizjografii ziem leżących na skraju Ojczyzny, doskonalenie własnych umiejętności kolarskich w zróżnicowanych warunkach terenowych, zdobycie odznaki kolarskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego za rajd dookoła Polski, dotarcie do skrajnie wysuniętych punktów Polski: Jastrzębia Góra, kolano Bugu koło Zosina, szczyt Opołonek, łuk Odry koło Osinowa Dolnego, podniesienie swej kondycji fizycznej, wykształcenie hartu ciała i ducha, wyrobienie umiejętności biwakowych w różnych warunkach obozowych, poznanie społeczności lokalnych na naszej trasie.

Trasa o łącznej długości około 3160 kilometrów przebiegała mniej więcej wzdłuż granic Polski w następującej kolejności:

- granica północna-od Jastrzębiej Góry na wschód(ok. 320 km)

- granica wschodnia (ok. 890 km)

- granica południowa (ok. 1260 km)

- granica zachodnia (ok. 360 km)

- granica północna-z zachodu do Jastrzębiej Góry (ok. 330 km)

15:00-15:20 Katarzyna Bondar, Luiza Grzonka - Rzym, Praga    Eurotrip 2009

15:20-15:40 Luiza Grzonka - Amsterdam, Santander

Luiza Grzonka – studentka V roku Organizacji Usług Turystyczno – Hotelarskich na Akademii Morskiej w Gdyni.  Dewiza: „Łapać szczęście za ogon i dusić jak cytrynkę”.

W czasie tegorocznych wakacji postanowiła przeżyć smak przygody. Najpierw, wspólnie z koleżanką Kasią Bondar, wybrała się na spontaniczny wypad do Rzymu. Zarezerwowany na 3 dni przed wylotem nocleg okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ poznały jak wygląda typowy dzień z życia Włocha. Z Rzymu udały się do Pragi – miasta, który swój urok pokazuje dopiero po zmroku.

Po powrocie do domu i krótkiej przerwie wybrała się w ponad miesięczny rejs szkolnym statkiem s/v „Dar Młodzieży”, podczas którego poznała nie tylko kolejne dwa piękne europejskie miasta (Amsterdam i Santander), ale przede wszystkim jak wygląda życie na morzu.

15:40-16:20 Paweł Kubowicz - Polska-Irak na rowerze

Pochodzi z Człuchowa. Jest studentem 5 roku Mechaniki na Akademii Morskiej w Gdyni. Z zamiłowania rowerzysta i taternik.
W 2008 roku wraz z przyjacielem odbył wyprawę rowerową z Polski do granicy turecko-irackiej. Jechali przez 27 dni pokonując prawie 4000 km. Po drodze zobaczyli Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Do kraju wrócili autobusami.

www.kubowicz.xt.pl

16:20-16:40    Marta Antonina Łobocka - PGS p. Łaziki

Jesteśmy małą, ponad dwuletnią, nieformalną grupą turystów mieszkającą głównie w Trójmieście  i okolicach.

Podziwiamy walory przyrodnicze i antropogeniczne przede wszystkim naszego regionu: Kaszub, Kociewia, Żuław oraz okolic. Szlaki przemierzamy pieszo, czasem rowerami lub samochodami. „Dokształcamy się” krajoznawczo ;) A przede wszystkim, spędzamy razem czas bawiąc się przy tym :) Nasze wypady bywają świetną odskocznią od codzienności!

Pięknie jest nie tylko gdzieś tam „w świecie”… lecz i u nas jest przynajmniej równie pięknie!   Polska ma nam do zaoferowania mnogość walorów turystycznych, co czyni ją uroczym zakątkiem naszej Błękitnej Planety. ˝

Pasjonaci Gubiący Szlaki p. Łaziki

16:40-17:20     Kamil Sumiński – Szkocja

Jestem czasem jak dr. Jekyll and Mr. Hyde… Nie lubię być biernym w życiu,  stojąc w miejscu, cofam się, bo świat idzie do przodu. Zacząłem podróżować i fotografować, by poznać, co jest w zasięgu „mojej ręki”, docenić piękno przyrody i architektury. Czasem siadam gdziekolwiek i myślę, żeby nie myśleć, tylko, żeby czuć… Mam plany i marzenia, bo dzięki ich realizacji, wiem, że coś zrobiłem. Ostatnio robiąc zdjęcia, uświadomiłem sobie czego nie znoszę… Kiedy to co piękne w naturze i zabytkowej architekturze jest szpecone różnymi zdobyczami człowieka. Jestem pilotem wycieczek oraz opiekunem kolonii, pomimo, że praca ta, bardzo często wyciąga ostatnie poty – lubię to robić, lubię mieć kontakt z ludźmi.

Jedną z największych przygód mojego życia to 8 miesięcy spędzonych w Szkocji. Studiowałem tam, lecz również miałem sporo czasu na poznanie tego kraju… Poruszałem się czym się da, nawet pośladkami po zboczach wzgórz. Odwiedziłem takie miejsca jak Dundee, Perth, Stirling, St. Adrews, Edynburg, Glasgow i wiele innych. Ciężko mi słowami opisać Szkocję… Loch Ness, whisky, William Wallace (Braveheart), kilt, haggis, golf – to co przychodzi zapewne jako pierwsze Nam na myśl. Jest to kraj przeznaczony do wędrówek i odetchnięcia świeżym powietrzem. Niewątpliwym jak dla mnie miastem wartym uwagi jest Edynburg, z racji zabytków architektury, miejsc rekreacji, wydarzeń… Zamek, zoo, Princess Street Gardens, Dynamic Earth, Holyrood Park, Wzgórze Calton, Royale Mile i inne miejsca, to jest to, co z pewnością chcielibyście zobaczyć. Jedynym minusem tego miasta jest tłok, mnóstwo turystów, dlatego, jeśli nie lubicie tzw. „masówki”, to wybierzcie się w podróż jednym z wielu ciekawych szlaków np. destylarni whisky, zamków szkockich albo rejony takie jak: Iverness + Loch Ness, Fort William + Ben Nevis (najwyższy szczyt Szkocji), Wyspa Skye. Uwierzcie mi, że ciężko coś napisać w skrócie o Szkocji, ale pamiętajcie, jeśli nie wiecie gdzie jechać i zobaczyć coś nowego, to jedźcie właśnie tam! ˝

17:20-18:00     Oliwia Borowik  Indie

Studentka AMW

18:00-18:40    Beata Jakuszewska – Afryka i Nomadowie

Podróżniczka i dziennikarka, zafascynowana światem. Podróżuje autostopem od prawie 9 lat. Jest on jej ulubionym środkiem przemieszczania się ze względu na to, co dzieje się po drodze,  spontaniczne spotkania z niesamowitymi ludźmi, zasłyszane historie, brak planowania. Uwielbia spontaniczność, poddawanie się wydarzeniom, płynięcie z nimi, odkrywanie nowych pokładów odwagi. Wędrowała po kontynentach europejskim, afrykańskim i azjatyckim. Właśnie powróciła z podróży po pustyniach Bliskiego Wschodu. Przed nią kolejne wyzwania

Skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata Jakuszewska się zatrzymała. Było to w małej marokańskiej wiosce M’hamid el Ghizzlane, nazywanej wrotami Sahary.
Przez sześć kolejnych miesięcy mieszkała wraz z Nomadami z plemienia Arib, którzy stopniowo się z nią oswajając, coraz bardziej wtajemniczali ją w swoje życie. Z nimi wędrowała po pustyni, gotowała na ogniskach, uczyła się piec chleb w piasku, śpiewała i tańczyła. Była prawie jedną z nich. W tym czasie, w kontakcie z inną, zanikającą już kulturą, poznawała siebie i odkrywała to, co naprawdę ważne.

Beata Jakuszewska

18:40-19:20    Beata i Tomek Kochanowscy - Australia, Nowa Zelandia

Kim jesteśmy? Zwykłymi ludźmi, urzędnikami bankowymi średniego szczebla.

Nie jesteśmy instruktorami nurkowania, narciarstwa ani wspinaczki. Po prostu kochamy podróżować i naczytaliśmy się „Tomka na Czarnym Lądzie” i „Tomka u źródeł Amazonki”. Postanowiliśmy porzucić pracę i zrealizować jedno z naszych marzeń – zobaczyć Świat! Udało nam się w 14 miesięcy przejechać (prawie) Dookoła Świata: ok. 118 tyś. km., 5 kontynentów, 24 kraje.

Podróż prawie dookoła świata Namibia 2004 Maroko 2002

19:20-20:00 Rafał Król – Grenlandia

Podróżnik, polarnik, alpinista, fotografik, projektant sprzętu używanego w ekstremalnych warunkach, publicysta, twórca serwisu internetowego poświęconego podróżom i bezpieczeństwu expeditions.pl oraz współzałożyciel i prezes Polskiego Centrum Ekspedycyjnego – stowarzyszenia zajmującego się szkoleniem ludzi w ekstremalnych warunkach i organizowaniem ekspedycji oraz propagowaniu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Rafał prowadzi także kursy i szkolenia surivalowe dla młodzieży.

www.expeditions.pl

20:00-20:40 Krystian Klonecki, Jacek Połom -Zakopane – Budapeszt 2008, Szwajcaria 2009 na rowerach

Jacek – absolwent wydziału ETI PG, stały uczestnik pieszych wypraw górskich oraz spływów kajakowych, miłośnik turystyki górskiej i oczywiście zapalony rowerzysta.

Krystian – student budownictwa na PG, na co dzień z zamiłowaniem zajmuje się pracą w firmie budowlanej..

” Jestem po prostu gościem, który ma pasje, jedną z nich jest rower  i góry. Cieszę się, że udało mi się połączyć te dwie pasje na dwóch wyprawach. W planach mam kolejne, mam nadzieję, że nie zabraknie sił i chęci do ich realizacji.”

Według Krystiana wyprawy to sposób na złapanie dystansu do życia codziennego i regeneracja sil

więcej o wyprawie