2012 Słupsk

Dnia 24 maja 2012 roku członkowie Naukowego Koła Turystyki i Hotelarstwa wraz ze studentami I roku MSU specjalności OUTH uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do Słupska. Celem wyjazdu było poznanie zabytków architektury Słupska, którego walory turystyczne są często niedoceniane zarówno przez turystów jak i mieszkańców Pomorza.

Wycieczkę po mieście należącym do szlaku gotyckiego rozpoczęliśmy od zwiedzenia okazałego, neogotyckiego, trójskrzydłowego ratusza wykonanego z czerwonej cegły oraz wejścia na wieżę zegarową liczącą 60m i wysłuchania przewodnika, który zainteresował nas ciekawostkami dotyczącymi historii, mieszkańców i zabytków miasta. Kolejnym punktem programu, do którego prowadziła droga brzegiem rzeki Słupi, były mury obronne oraz Baszta Czarownic. Ta średniowieczna fortyfikacja, a przede wszystkim historia z nią związana zrobiła na nas duże wrażenie. Informacja o tym, że jeszcze w XVII w. więziono w niej czarownice dodała dreszczyku emocji. Następnie odwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich, podziwiając budowlę od zewnątrz jak również zaglądając do środka, do Muzeum Pomorza Środkowego, w którym znajdują się ozdobne sarkofagi Anny de Croy oraz Ernesta Bogusława, a także księżniczki sasko- laudenburskiej, Katarzyny Urszuli. Ponadto mieliśmy okazję zapoznać się z herbami rodów pomorskich oraz obejrzeć średniowieczne rzeźby, gobeliny oraz meble z tego okresu. Na najwyższym piętrze natomiast można było zobaczyć zbiór obrazów Witkacego, które to budziły wśród studentów mieszane uczucia, a także listy, fotografie
i książki mistrza. Stamtąd udaliśmy się do spichlerza i młyna zamkowego, zwiedzając muzeum etnograficzne, które pełne było przedmiotów codziennego użytku, należących do Kaszubów i Słowińców. Niektórzy z nas mieli nawet okazję posłuchać kaszubskiego śpiewu połączonego z tańcem. Poza tym zobaczyliśmy też największy kościół Słupska, gotycką bazylikę Najświętszej Marii Panny z krzywą wieżą dzwonnicy. Obok zabytków architektury, zaskoczeniem był dla nas barwny kalendarz kwiatowy, codziennie pielęgnowany i wskazującym aktualną datę.

Wyjazd szkoleniowy, choć tylko jednodniowy, dostarczył nam wielu wrażeń i wzbogacił naszą wiedzę na temat miasta położonego tak blisko Trójmiasta, a jednak dla wielu z nas nieznanego.

D.S.