2014 BFN

W  dniach 20-25 maja 2014 r. odbył się XII Bałtycki Festiwal Nauki organizowany  m.in. przez naszą uczelnię.  BFN jest imprezą popularno-naukową organizowaną przez uczelnie wyższe województwa pomorskiego. Impreza ta cieszy się największym uznaniem szczególnie wśród dzieci ze względu na  różne atrakcje i zabawy dla nich przygotowywane, ale również dorośli mogą pogłębić swoją wiedzę i zaspokoić  ciekawość poznając nowe tajniki świata.  Naszą uczelnię odwiedziły tłumy dzieci wraz z opiekunami z pomorskich szkół podstawowych i gimnazjów i to właśnie dla nich studenci  oraz pracownicy AM przygotowali wiele ciekawych zajęć, prezentacji oraz zabaw, aby w jak największym stopniu zaciekawić młodych ludzi nauką. Na terenie naszej uczelni odbyły się m.in.:

  • niezwykle ciekawy wykład i pokaz z dziedziny automatyki i robotyki pt. „Roboty są wśród nas” przygotowanej przez Janusza Pomirskiego i Andrzeja Raka
  • prezentacja multimedialna przenosząca nas w najdalsze zakątki świata pt. „Podróż do najciekawszych i najoryginalniejszych hoteli świata , czyli jak umacniać swoją pozycję na współczesnym rynku turystycznym” autorstwa : dr Aleksandra Grobelna, dr Katarzyna Biełuszko
  • interesujące warsztaty elektroniczne pt. „Mikrokontroler – to nie takie trudne !” przygotowane przez mgr inż. Annę Miller, mgr inż. Agnieszka Lazarowską
  • porywający pokaz filmowy pt. „Czym są fraktale? ” autorstwa dr hab. inż. Ireneusza Czarnowskiego, prof. AMG
  • zajęcia laboratoryjne pt.” Pracownia malucha – czipsy owocowe smaczne i zdrowe” przygotowane przez dr inż. Milenę Ruszkowską.
  • zajęcia laboratoryjne pt. „Czarne pudełko?? Ach nie, to tylko sterownik :) ” przygotowane przez Krzysztofa Kamińskiego i Monikę Rybczak.
  • Laboratoria pt. ” E, czyli co sztucznego jemy” przygotowane przez dr hab. inż. Aleksandrę Wilczyńską oraz dr inż. Joannę Newerli – Guz.

Oczywiście każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ zajęć, warsztatów i pokazów różnego rodzaju było wiele, a powyższe to zaledwie namiastka tego, co można było zobaczyć i doświadczyć podczas BFN.  Do dyspozycji zwiedzających nasza uczelnie były laboratoria, sale wykładowe, aulę oraz Salę Tradycji. Festiwal zakończył  się piknikiem zorganizowanym na Skwerze Kościuszki  dnia 25 maja 2014r.  Piknik został przygotowany przez wiele kół naukowych  z różnych uczelni wyższych, w tym z AMG takich jak: Naukowe Koło Turystyki i Hotelarstwa, Hossa, Translog i inne. Nasze koło przygotowało wiele ciekawych atrakcji oraz gadżetów dla najmłodszych  oraz ich opiekunów. Największym zainteresowaniem cieszył się basenik z rybkami, przy którym gromadzili się najmłodsi wędkarze oraz gra „Memory”.  Dzieci cieszyły się również  z balonów, słodkości i breloczków, które dostawały w ramach nagrody za złowione rybki. Festiwal usatysfakcjonował w tym roku zarówno organizatorów jak również dzieci i opiekunów.

K.P.