Spotkania z Katarzyną Masin

Dnia 24 listopada 2011 roku, w Klubie Studenckim Bukszpryt, odbyło się pierwsze z dwóch spotkań, z panią Katarzyną Masin – podróżniczką, archeologiem, autorką filmów dokumentalnych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00 . Po krótkiej przemowie pani archeolog, rozpoczął się seans filmowy. W pierwszej części zobaczyliśmy pierwszy z odcinków „Archeologicznej podróży do Peru”, pt. ”Tropami tajemnic”. Film trwał ok. 30 minut i w tym czasie obejrzeliśmy eksponaty z muzeum Włoskiej Misji Archeologicznej, dowiedzieliśmy się w jaki sposób i po co obwiązywano czaszki małym indiańskim dzieciom. Została nam również przybliżona kultura Nasca i ich słynne naziemne hieroglify.

W drugiej części spotkania przenieśliśmy się do Kanady i na wyspę Vancouver poprzez film pt.„Indianie Kwiakwiutl”. Zwiedziliśmy tam muzeum masek. Film przybliżył nam historię masek, które posiadają ogromną moc i odgrywają ważną rolę w życiu rdzennych mieszkańców Kanady. Po obejrzeniu filmów, pani archeolog udzielała odpowiedzi na pytania zadawane przez gości, opowiadała jak wyglądał przebieg podróży oraz wiele ciekawostek, których kamera nie była w stanie uchwycić.

Po zakończeniu części oficjalnej można było nabyć prezentowane filmy. Po pożegnaniu gości, dla członków Koła zaczęła się część najciekawsza – mianowicie mieliśmy panią archeolog na wyłączność i przy herbacie mogliśmy dopytać o sprawy, które najbardziej nas interesowały.

Kolejne spotkanie odbyło się dnia 1 grudnia 2011 roku o godzinie 18.00, również w Klubie Studenckim Bukszpryt. Podczas spotkania obejrzeliśmy drugi odcinek serialu „Archeologiczna podróż do Peru” pt. „Nevado Coropuna- Święta Góra Inków”. Wędrowaliśmy wraz z panią archeolog po stanowiskach archeologicznych znajdujących się u podnóża wulkanu Nevado Coropuna. W trzecim odcinku pt. „Śladami Inków” przenieśliśmy się do najsłynniejszego miejsca w Peru – Machu Picchu. Mogliśmy podziwiać miasto Inków z bliska, niemalże dotykać bloków skalnych.

Oba filmy trwały około 30 minut i po każdym z nich był czas na zadanie pytań i poszerzenia swojej wiedzy na temat kultury Inków czy podróżowania po Peru.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, pani Katarzynie za przekazanie nam cennej wiedzy na temat Indian oraz panu barmanowi, który z uśmiechem pomagał nam z obsługą techniczną.

M.W.