Podróżnicy

Informacje o Podróżnikach występujących na IV Studenckim Spotkaniu z Podróżnikami

godz. 17:00- 18:00 Marta Boińska Nepalskie Himalaje – Królestwo Szerpów

Po nepalskiej stronie Himalajów na wysokości 3 445 m n.p.m. znajduje się niewielka wioska Namche Bazar, szerpowska stolica regionu Solu Khumbu. W 2009 roku Marta Boińska wówczas studentka 5 roku psychologii na Uniwersytecie Gdańskim, wybrała się w tamte tereny, by jako wolontariusz uczyć nepalskie dzieci języka angielskiego w szkole podstawowej. Spędziła 5 miesięcy, poznając zwyczaje lokalnej społeczności. Choć była od nich tak różna, z biegiem czasu mieszkańcy coraz bardziej się do niej przyzwyczajali, dzieląc się z nią swoim życiem i opowieściami. Po trzech miesiącach otrzymała nawet swoje własne nepalskie imię Maili. Opowieść, którą proponujemy Państwu w ten wyjątkowy wieczór listopadowy to opowieść o życiu codziennym w bezlitosnym klimacie Himalajów, opowieść o ludzkiej wytrwałości i marzeniach.

godz. 18:05 – 19:00 Kacper Kadłubiski, Marek Klimowicz – Titicaca Cycle Expedition 2011

Po 34 dniach ekspedycji wróciliśmy szczęśliwie do kraju. Podczas wyprawy zrealizowaliśmy nasz główny cel – wytyczyliśmy szlak rowerowy wzdłuż wybrzeża jeziora Titicaca. Jezioro udało nam się objechać w 13 dni (w tym 7 dni w Boliwii).

http://www.peru2011.cba.pl/

http://www.facebook.com/Titicaca2011

godz. 19:05 – 20:05 Rafał Król – Haiti

W kwietniu 2011 miała miejsce niezwykła wyprawa, pierwsze w historii przejście przez Haiti nazywane Hiobem Narodów. Wyprawa miała na celu udokumentować sytuację w roku po tragicznym trzęsieniu ziemi oraz epidemii cholery. Uczestnicy wyprawy fotograf Paweł Łączny, operator kamery Tomasz Woźny oraz podróżnik Rafał Król idąc pieszo przez Haiti mogli dotrzeć do miejsc i ludzi gdzie nie dotarły auta z pomocą. Powstał niezwykły materiał dokumentujący nie tylko trudy życia Haitańczyków ale przede wszystkim białego człowieka który musi dać sobie radę w jednym z najbiedniejszych miejsc na Ziemi.

www.expeditions.pl

godz. 20:10 – 21:00 Anna Jackowska – Kobieta na motocyklu – Pocztówki z Bliskiego Wschodu i Bałkanów (możliwość zakupu książki wraz z autografem)

Ania Jackowska – podróżniczka, laureatka prestiżowej nagrody National Geographic Traveler 2010 przyznaną jej za ponad 70-dniową, motocyklową, samotną podróż po krajach Bałkańskich – Moto Balkan Cooltour. Autorka książek: „Kobieta na motocyklu” i „Samotnie przez Bałkany”. W ramach projektu „Jedna kobieta, jeden motocykl wiele kultur”, realizuje samotne wyprawy motocyklowe. Dotychczasowe kierunki to: Maroko (2008), Syria (2009), kraje Bałkańskie (Moto Balkan Cooltour, 2010) oraz USA (Nie tylko Route 66 czyli easy rider w USA, 2011). Mówiąc o swoim autorskim projekcie podkreśla: „Celem podróży, które realizuję jest zachęcenie innych do innego wymiaru podróżowania“ wnikania w kulturę bez uprzedzeń i stereotypów, z otwartością i zaufaniem do spotykanych ludzi. Przekazując relacje i obrazy z podróży, mogę przybliżać innym świat poprzez doświadczane sytuacje, historie oraz zdjęcia napotkanych ludzi. W podróżach, które realizuję, motocykl sam w sobie nie jest celem. Celem podróży jest spotkanie z drugim człowiekiem, jego kulturą, wyjątkowymi miejscami kraju, w którym mieszka. Motocykl jest idealnym środkiem, aby te cele w podróży zrealizować.

Więcej informacji o podróżach znaleźć można na stronie internetowej www.aniajackowska.pl oraz Fanpage™u Kobieta na Motocyklu/FB/

kontakt: Anna Jackowska: wyprawa@aniajackowska.pl

Zapraszamy!!!